Kiedy i od kogo pośrednik pobiera prowizję?


Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości w Toruniu to temat, który wymaga jasności i zrozumienia. Przy wyborze pośrednika, często jednym z decydujących czynników jest jego wynagrodzenie. Wiele osób zadaje sobie pytania, kiedy oraz od kogo pośrednik może pobierać prowizję. W artykule tym przyjrzymy się tym zagadnieniom, zwracając szczególną uwagę na kontekst lokalny – biur nieruchomości w Toruniu.

Na marginesie dodam, że pośrednicy nieruchomości zamiast prowizja wolą używać określenia "wynagrodzenie", które nie jest nacechowane negatywnie.

Czym jest wynagrodzenie pośrednika?

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości to kwota, którą pobiera on za swoje usługi związane z obrotem nieruchomościami. Składają się na nie czynności zmierzające do zawarcia transakcji oraz wynagrodzenie za samą sprzedaż (ang. success fee). W Polsce standardowo wynagrodzenie otrzymywane przy sprzedaży osiąga wartość od 2% do 5% wartości transakcji netto, przy najmie od 100% do 200 % jednomiesięcznego czynszu najmu netto, jednakże te proporcje mogą się różnić w zależności od lokalnych praktyk oraz konkretnej umowy ze zleceniodawcą.

Zgodnie z prawem wynagrodzenie na umowie pośrednictwa powinno być określone kwotowo, dzięki temu klient już na samym początku wie, jaki jest koszt usługi pośrednictwa. Jednakże zdecydowana większość klientów woli, aby pośrednik swoje wynagrodzenie opisywał procentowo, w oparciu o cenę transakcyjną. Niestety, zapisy określające wynagrodzenia procentowo, są wedle Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapisami abuzywnymi, tzn. niedozwolonymi w umowach, chyba, że zostaną indywidualnie uzgodnione z klientem na umowie.

Kiedy pośrednik nieruchomości pobiera wynagrodzenie?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami. która reguluje pracę pośredników nieruchomości, nie posiada zapisów, które wprost wskazują, kiedy pośrednik powinien pobierać wynagrodzenie. Warto dodać, że większość agencji nieruchomości w Toruniu nie pobiera żadnych kosztów wstępnych od klienta.

W praktyce, biuro obrotu nieruchomościami Toruń może pobrać wynagrodzenie:

  • po podpisaniu umowy przedwstępnej lub warunkowej - większość pośredników stosuje tę praktykę,

  • po podpisaniu umowy sprzedaży - wynagrodzenie pośrednika może być pobierane w momencie sfinalizowania umowy sprzedaży,

  • po podpisaniu umowy najmu lub dzierżawy.

Od kogo pośrednik nieruchomości pobiera wynagrodzenie?

Z braku zapisów we wspomnianej Ustawie o gospodarce nieruchomościami, wynagrodzenie agenta nieruchomości Toruń pokrywa osoba, z którą agent posiada podpisaną ważną umowę pośrednictwa. I tak agencje nieruchomości w Toruniu, ale i całej Polsce mogą pobierać wynagrodzenie:

  • wyłącznie od Sprzedającego - najlepsza forma współpracy właściciela nieruchomości z pośrednikiem nieruchomości w Toruniu,

  • wyłącznie od Kupującego - gdy pośrednik reprezentuje kupującego (poszukuje dla niego nieruchomości), 

  • od obu stron transakcji - jeden z najczęściej wybieranych modeli wynagradzania agentów nieruchomości Toruń. UWAGA - ta forma wynagrodzenia wymaga od pośrednika jasnego komunikowania warunków współpracy każdej ze stron.

GOTYK Biuro Nieruchomości Toruń preferuje i w większości przypadków pobiera wynagrodzenie wyłącznie od Właściciela nieruchomości.

Jakie czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia agenta nieruchomości?

Na wysokość wynagrodzenia wpływa:

  • wartość nieruchomości - jest to główna determinanta; wynagrodzenie za sprzedaż działek o wartości 50.000 zł i 500.000 zł będzie inne,
  • rodzaj nieruchomości - różne typy nieruchomości mają różne stawki wynagrodzenia. Na przykład, wynajem mieszkania może generować inne koszty niż sprzedaż domu jednorodzinnego,
  • lokalny rynek nieruchomości - biuro obrotu nieruchomościami Toruń może oferować różne stawki w zależności od konkurencji i popytu.