Szukasz mieszkania? Koniecznie o to zapytaj! Checklista Pawła Korolko z GOTYK Biuro Nieruchomości Toruń

Kupno mieszkania to bez wątpienia wielka decyzja życiowa. Statystyczny Polak w ciągu całego życia nabywa średnio 2- 3 mieszkania. W związku z tym, należy się solidnie przygotować do takiej transakcji, ze względu na skalę i wysokie ceny nieruchomości.
Na co dzień spotykam się z wieloma osobami decydującymi się na skorzystanie z usług biura nieruchomości w Toruniu. Gdy nie czujesz się pewnie w podjęciu tej kluczowej decyzji, zatrudnienie Pośrednika nieruchomości, który doskonale zna meandry, a także wie, na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości oraz jakie pytania zadawać właścicielowi mieszkania, może okazać się dobrym pomysłem.

Niezależnie od tego, czy jesteś pierwszym nabywcą czy doświadczonym inwestorem, istnieje wiele istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. W tym artykule omówię 10 najważniejszych pytań, które powinieneś/ powinnaś zadać przed finalizacją transakcji.

 

Koniecznie sprawdź numer księgi wieczystej mieszkania. Dzięki temu sprawdzisz stan faktyczny i prawny nieruchomości. Numer księgi wieczystej może sprawdzić każdy, poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Przykładowy numer księgi wieczystej nieruchomości w Toruniu wygląda następująco TO1T/*8 cyfr*/*1 cyfra*

Czy w mieszkaniu była wymieniona instalacja elektryczna? Często w starych budynkach istniejące instalacje są aluminiowe lub mają zbyt małe przekroje, co może negatywnie przekładać się na użytkowanie urządzeń elektrycznych, a nawet może wywołać pożar.

W jakim stanie są piony wodno- kanalizacyjne w budynku oraz czy Spółdzielnia lub Wspólnota mieszkaniowa planuje ich wymianę? Może zdarzyć się tak, że po zakupie mieszkania, zarządca podejmie uchwałę o wymianie pionów, co wiązać się będzie z nieplanowanym remontem w Twoim mieszkaniu.

Jakie są koszty utrzymania mieszkania? Przed zakupem mieszkania warto zorientować się w kosztach utrzymania, takich jak opłaty za media, czynsz, czy też koszty remontów i konserwacji.

Czy są jakiekolwiek plany rozwoju w okolicy? Zbadaj, czy istnieją plany rozwoju infrastruktury w okolicy, takie jak budowa nowych dróg, centrów handlowych czy też inwestycje w komunikację publiczną. A może na przeciwko Twoich okien wyrośnie nowy budynek? To może mieć wpływ na wartość nieruchomości w przyszłości i komfort twojego życia.

Pytanie o sąsiadów nie bez kozery należy do podstawowych kwestii przy zakupie mieszkania. Trudny sąsiad skutecznie może uprzykrzyć Tobie życie.

Jaki jest powód sprzedaży nieruchomości? Dzięki temu pytaniu, Twoje negocjacje mogą pójść po Twojej myśli.

Jak szybko Sprzedający jest w stanie nam wydać mieszkanie po zakupie? Często w praktyce mojego biura nieruchomości w Toruniu, zdarza się, iż Sprzedający, chciałby w mieszkaniu pozostać przez jakiś czas, do czasu znalezienia lub przeprowadzki do nowego lokum. W sytuacji, gdy zależy Tobie na czasie, może pojawić się problem.

Co jest zawarte w cenie zakupu? Czy w cenie zawarte jest miejsce parkingowe, czy może udział w innej części nieruchomości, na przykład w strychu? Jakie wyposażenie jest wliczone w cenę nieruchomości?

Zapytaj kupującego, czy cena podlega negocjacjiKrótko – NEGOCJUJ! Nigdy nie zarobisz pieniędzy tak szybko jak podczas udanych negocjacji. Na podstawie doświadczenia agencji nieruchomości w Toruniu, można przyjąć, że ceny ofertowe nieruchomości, różnią się od cen transakcyjnych średnio aż do 15% ! Jak widzisz, jest tutaj spore pole do popisu.

 

Podsumowanie

Kupno mieszkania to ważna decyzja, która wymaga starannego planowania i analizy. Zadając sobie powyższe pytania oraz korzystając z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości oraz biura nieruchomości w Toruniu, będziesz mógł podjąć świadomą decyzję, która spełni Twoje oczekiwania i zapewni komfortowe mieszkanie przez wiele lat.