Spis treści:

Ten sam metraż może mieć zdecydowanie inną cenę na Wrzosach, Rubinkowie, Stawkach czy Bydgoskim Przedmieściu. Różnice między częściami miasta są wyraźne już w cenach za metr kwadratowy.

W dalszej części znajdziesz aktualne stawki dla poszczególnych części miasta, porównanie cen ofertowych z transakcyjnymi oraz przeliczenia dla mieszkań o powierzchni 40, 50 i 60 m². Dzięki temu łatwiej ocenisz, ile może kosztować lokal w interesującej Cię części Torunia.

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Toruniu w 2026 roku?

W lipcu 2026 roku mediana ceny ofertowej mieszkania na rynku wtórnym w Toruniu wynosiła 10 000 zł/m², a średnia 10 290 zł/m². Mediana ceny całego lokalu sięgała 520 000 zł.

Kwoty widoczne w ogłoszeniach są wyższe od tych zapisanych w części aktów notarialnych. Mediana ceny transakcyjnej wynosi 9 356 zł/m² według danych mScanner opracowanych na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości. Zestawienie obejmuje okres od marca 2025 do lutego 2026 roku. Dane z RCN pojawiają się z kilkumiesięcznym opóźnieniem, dlatego pokazują wcześniejszy obraz rynku niż aktualne ogłoszenia.

Cena ofertowa a cena transakcyjna. Ile naprawdę kosztuje mieszkanie w Toruniu?

Cena ofertowa to kwota, którą właściciel podaje w ogłoszeniu. Cena transakcyjna pokazuje, ile kupujący ostatecznie zapłacił za lokal i jaka kwota trafiła do aktu notarialnego. Oba wskaźniki mogą dawać inny obraz tego samego rynku.

Różnice w zestawieniach wynikają też ze sposobu liczenia danych. Średnia cena uwzględnia wszystkie wartości i mocniej reaguje na wyjątkowo drogie lub tanie lokale. Mediana wskazuje wartość środkową, dlatego zwykle lepiej pokazuje poziom cen typowych mieszkań.

Znaczenie ma również moment publikacji danych. Ogłoszenia pokazują aktualne oczekiwania sprzedających, natomiast Rejestr Cen Nieruchomości obejmuje zakończone transakcje i pojawia się z opóźnieniem. Osoba analizująca sprzedaż mieszkania Toruń może więc spotkać kilka różnych stawek za metr kwadratowy, nawet jeśli wszystkie dotyczą tego samego miasta.

Ile kosztują mieszkania w poszczególnych dzielnicach Torunia?

Różnice między częściami Torunia sięgają kilku tysięcy złotych za metr. W lipcu 2026 roku najwyższe mediany cen ofertowych wśród dostępnych danych miały Wrzosy, Stawki i Jakubskie Przedmieście. Niższe wartości odnotowano m.in. na Rubinkowie, Na Skarpie i Podgórzu, choć dla dwóch ostatnich lokalizacji najnowsze dostępne dane dotyczą wcześniejszych okresów.

Dzielnica Cena ofertowa za m² Cena transakcyjna za m²
Wrzosy 12 827 zł brak wystarczających danych
Stawki 11 822 zł brak wystarczających danych
Jakubskie Przedmieście 11 431 zł 10 094 zł
Stare Miasto 10 769 zł 9 241 zł
Bielany 10 265 zł brak wystarczających danych
Koniuchy 10 092 zł 9 047 zł
Bydgoskie Przedmieście 10 000 zł 8 141 zł
Chełmińskie Przedmieście 10 000 zł brak wystarczających danych
Mokre 9 654 zł brak wystarczających danych
Rubinkowo 9 148 zł brak wystarczających danych
Na Skarpie 8 598 zł** 7 474 zł
Podgórz 9 000 zł** 8 536 zł

Dane transakcyjne RCN obejmują także Kaszczorek, na którym mediana transakcyjna wynosi 13 011 zł/m², oraz Winnicę, na której mediana wynosi 11 971 zł/m².

* Kwota dla 50 m² została obliczona na podstawie mediany ceny ofertowej za metr. Pokazuje orientacyjny poziom cen, nie wycenę konkretnego lokalu.

** Dla większości lokalizacji wykorzystano dane z lipca 2026 roku. Dla Na Skarpie najnowsze dostępne dane pochodzą z czerwca 2026 roku, a dla Podgórza z I kwartału 2026 roku.

Gdzie mieszkania w Toruniu kosztują najwięcej?

Wśród porównywanych lokalizacji najwyższe ceny ofertowe mają Wrzosy, 12 827 zł/m², a następnie Stawki, 11 822 zł/m², oraz Jakubskie Przedmieście, 11 431 zł/m². Różnica między Wrzosami a Rubinkowem wynosi 3 679 zł na każdym metrze kwadratowym.
Dla mieszkania o powierzchni 50 m² daje to ponad 183 tys. zł różnicy. Już na tym przykładzie widać, jak mocno adres wpływa na kwotę widoczną w ogłoszeniu.

Dane z aktów notarialnych układają ranking inaczej. Spośród lokalizacji ujętych w tabeli najwyższą medianę ma Jakubskie Przedmieście, 10 094 zł/m². Dalej są Stare Miasto z wynikiem 9 241 zł/m² oraz Koniuchy, gdzie mediana wynosi 9 047 zł/m².

W których dzielnicach Torunia mieszkania kosztują najmniej?

W danych ofertowych najniższy poziom w zestawieniu ma Na Skarpie, 8 598 zł/m², według danych z czerwca 2026 roku. Podgórz osiągał 9 000 zł/m², a Rubinkowo w lipcu 9 148 zł/m².
Podobny obraz daje Rejestr Cen Nieruchomości. Na Skarpie mediana transakcyjna wynosi 7 474 zł/m². Bydgoskie Przedmieście osiąga 8 141 zł/m², natomiast Podgórz 8 536 zł/m².

Ile kosztuje mieszkanie 40, 50 i 60 m² w różnych dzielnicach Torunia?

Różnice między częściami Torunia najlepiej widać po przeliczeniu stawek na konkretną powierzchnię mieszkania.

Dzielnica Mieszkanie 40 m² Mieszkanie 50 m² Mieszkanie 60 m²
Wrzosy ok. 513 tys. zł ok. 641 tys. zł ok. 770 tys. zł
Stawki ok. 473 tys. zł ok. 591 tys. zł ok. 709 tys. zł
Jakubskie Przedmieście ok. 457 tys. zł ok. 572 tys. zł ok. 686 tys. zł
Bydgoskie Przedmieście ok. 400 tys. zł ok. 500 tys. zł ok. 600 tys. zł
Mokre ok. 386 tys. zł ok. 483 tys. zł ok. 579 tys. zł
Rubinkowo ok. 366 tys. zł ok. 457 tys. zł ok. 549 tys. zł

Podane kwoty są orientacyjne i wynikają z median cen ofertowych za metr kwadratowy. Cena konkretnego lokalu może odbiegać od tych wartości ze względu na standard, piętro, układ, budynek oraz dokładny adres.

Jak duża może być różnica w cenie mieszkania między dzielnicami Torunia?

Różnica kilku tysięcy złotych na metrze szybko przekłada się na dziesiątki lub nawet setki tysięcy złotych w cenie całego lokalu. W przypadku nieruchomości Toruń może zmienić budżet na zakup o ponad 200 tys. zł dla lokalu tej samej wielkości w zależności od części miasta. Im większe mieszkanie, tym mocniej różnica w stawce za metr wpływa na cenę końcową.

Czy cena w skupie mieszkania może różnić się od ceny rynkowej?

Wycena mieszkania przeznaczonego do skupu jest ustalana indywidualnie. Biorę pod uwagę m.in. lokalizację, stan techniczny, dokumenty oraz potencjał nieruchomości. Po analizie mogę przedstawić propozycję ceny i termin, w którym zakup może zostać sfinalizowany. Jeśli rozważasz skup mieszkań Toruń, możesz zgłosić lokal i sprawdzić, jaką propozycję mogę przedstawić.

Ile dziś może być warte mieszkanie w Toruniu?

Ceny mieszkań w Toruniu potrafią mocno różnić się już między sąsiednimi częściami miasta, dlatego miejska średnia daje jedynie ogólny punkt odniesienia. Dokładniejszy obraz pojawia się dopiero po uwzględnieniu lokalizacji, metrażu, standardu, piętra, układu i samego budynku.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak na tle aktualnych cen wypada konkretne mieszkanie w Toruniu, skontaktuj się ze mną! Przeanalizuję nieruchomość i jej lokalizację, a następnie wskażę przedział cenowy, który można dziś uznać za uzasadniony dla podobnych lokali.

Źródła:

https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan/torun
https://adresowo.pl/ceny-mieszkan/kujawskopomorskie/torun/
https://www.geoportal.gov.pl/pl/dane/rejestr-cen-nieruchomosci-rcn/